سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مدرسه-طرح درس-ابتدایی-عشایری-چندپایه-مدیریت کلاس

طرح درس , چندپایه , مساحت , • نظر

 

 

 


به نام خدا 

طرح درس چندپایه

مشخصات کلی

استان :فارس     منطقه :عشایری   آموزشگاه :  شهید رجایی کوهی           آموزگار:مسعود نصیری

                             پایه ی تدریس: پنجم وچهارم و اول  ابتدایی    پایه های محور:چهارم وپنجم            پایه غیرمحور:اول          ماده درسی :ریاضی                          

          موضوع تدریس:مساحت لوزی و متوازی الاضلاع                          

تعداد دانش آموزان :   8نفر  جنسیت : مختلط                    تاریخ تدریس:   زمان تدریس: 45 دقیقه

 

کلی:

1-یادگیری مساحت لوزی و متوازی الاضلاع در پایه چهارم و پنجم

2-تکرار و تمرین و اشنایی با اشکال هندسی در پایه

 

جزیی :

1 )کاربرد مساحت در موقعیت مناسب و زندگی

2 )آشنایی با اشکال هندسی و ویژگی های آن ها

3 )آشنایی با چگونگی به دست آوردن مساحت لوزی و متوازی الاضلاع

4 ) پی بردن به اهمیت مساحت در زندگی

رفتاری:

1-مساحت را تعریف کنند(شناختی)

2-با استفاده از مساحت مستطیل مساحت لوزی و متوازی الاضلاع را به دست بیاورند(شناختی)

3-با استفاده از دو لوزی بتواند مستطیل بسازد و همچنین با متوازی الاضلاع بتواند مستطیل بسازد(مهرتی)

4-مساحت اشکال هندسی اطراف خودشان را حساب کنند(روانی-حرکتی)

5-به همکاری با هم کلاسی هایشان علاقه نشان دهند(عاطفی) 

اهداف

 

 

کاوشگری ، مشاهده ، پرسش و پاسخ  ، مشارکتی ، سخنرانی

 

روش تدریس

 

 

 

کتاب ،تخته،مقوا رنگی،کارت امتیاز،لب تاب ، ویدئو پروژکتور ، گونیا

 

 

 

 

وسایل

مورد نیاز

 

زمان 

  

معلم با لبخند و سلام کردن وارد کلاس می شود و دانش آموزان به احترام معلم ازجای خود بلندمی شوند .

بعد معلم کلاس را با فرستادن صلوات و نام خدای مهربان شروع می کند و سپس به انجام حضور و غیاب و برقراری ارتباط با دانش آموزان و بعد دیدن یا پرسیدن تکالیف جلسه قبل می پردازد .

 

 

 

رفتار ورودی 

 

 

 

 

5 

 دقیقه 

4دقیقه

معلم  قبل از شروع تدریس کاربرگ مربوط به کلاس اول را در اختیار انان قرار میدهد

ارائه درس برای پایه غیرمحور

3 

 دقیقه 

 

 

پرسیدن معنی و مفهوم مساحت و مساحت مستطیل

 

ارزشیابی ورودی 

 

 

 

 

 

 

 

4دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

دقیقه 

 

ایجاد انگیزه از طریق چسابندن اشکال هندسی برروی تخته و نمایش فیلم

شروع تدریس:

معلم:

مرور مستطیل و مساحت آن در سال گذشته برای پایه چهارم و پنجم

سپس به کلاس چهارم گفته شد که هرکدام یک متوازی الاضلاع به همراه ارتفاع ان رسم کنند

و کلاس پنجم نیز هرکدام دو لوزی هم اندازه در رنگ مختلف همراه با قطر رسم کنند

هنگام فعالیت به هردو پایه سرکشی میشود

معلم:به کلاس چهارم میگویید که از قسمت ارتفاع قیچی کنند و سپس سعی کنند با این دو قسمت یه شکل هندسی که قبلا یادگرفته اند بسازند.

و از دانش آموزان پایه پنجم نیز میخواهد تا از روی قطر لوزی را قیچی کنند و دانش اموزان یادآور می شوند که هرلوزی از 4مثلث قائم الزاویه تشکیل شده است.

یکی از دانش اموزان چهارم اعلام می کند که توانسته است شکل مستطیل بسازد و معلم اورا به پای تخته فرامیخواند و با قرار دادن قسمتی از کنار ارتفاع که  قیچی شده در طرف دیگر متوازی الاضلاع توانست مستطیل رابسازد و سپس با بیان اینکه این مستطیل همان متوازی الاضلاع است پس مساحت متوازی الاضلاع برابربا مستطیل می باشد واز انجایی که مساحت مستطیل می شود طول ضربدر عرض وطول مستطیل برابر با قائده و عرض مستطیل برابر با ارتفاع متوازی الاضلاع است و دانش آموز با کمک معلم خود رابطه مساحت متوازی الاضلاع یعنی حاصل ضرب قائده در ارتفاع را به دست می آورد.

 

و در این هنگام پنجمی ها هم توانسته بودن که مستطیل بسازند و معلم از یکی از ان ها میخواهد که به پای تخته بیاید و این کار رو با شکل روی تخته نیز انجام دهد و دانش اموز با قرار دادن هشت مثلث قائم الزاویه در کنار هم یک لوزی در داخل مستطیل تشکیل داد.سپس با بیان اینکه این مستطیل از دو لوزی تشکیل شده است پس مساحت لوزی نصف مستطیل می باشد واز انجایی که مساحت مستطیل می شود طول ضربدر عرض وطول مستطیل برابر با قطر بزرگ و عرض مستطیل برابر با قطرکوچک لوزی است و چون نصف مستطیل است تقسیم بر دو میشود و دانش آموز با کمک معلم خود رابطه مساحت لوزی یعنی حاصل ضرب دو قطر تقسیم بر دو را به دست می آورد.

سپس هر دو پایه به میز خود برمیگردند و مشغول حل کاربرگ هایی که توسط معلم داده شده است می شوند.و معلم نیز در بین فعالیت های به کلاس اول نیز سرمیزند و ان هارا راهنمایی میکند.

 

 

 

 

 

ایجاد انگیزه و شروع تدریس

5 دقیقه

نمایش فیلم کوتاه و توضیح توسط دانش آموزان

جمع بندی

4

دقیقه 

 

پس از پایان تدریس سوالاتی را که در تدریس وجود دارد را از دانش آموزان می پرسیم تا بفهمیم درس را به خوبی فرا گزفته اند یا خیر .

 

 

ارزشیابی پایانی 

 

3

دقیقه 

 

کاربرگ هایی به تمامی دانش آموزان داده می شود

 

تعییین تکلیف