سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مدرسه-طرح درس-ابتدایی-عشایری-چندپایه-مدیریت کلاس

 

مشخصات کلی

نام درس: فارسی               موضوع درس: پنجره های شناخت              مقطع: ابتدایی         پایه:ششم        جنسیت:مختلط              تعداد دانش آموان:20

 

نام مدرسه: نام معلم:

 

هدف کلی در حیطه ی شناختی: آشنایی دانش آموزان با افرینش و خلقت الهی

هدف کلی در حیطه ی عاطفی: علاقه مند شدن دانش آموزان به آشنایی درباره ی مفهوم خدا خلق و خلقت

هدف کلی در حیطه ی روانی حرکتی: دانش آموزان بتوانند متن درس را به درستی بخوانند و به سوالات پاسخ دهند.

 

اهداف رفتاری در حیطه ی شناختی:

پس از پایان درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:

1)چند نمونه از کلمات هم خانواده مثال بزنند.

2)در متن درس یک کتاب غیر درسی کلمات هم خانواده را پیدا کنند.

 

 

اهداف جزئی در حیطه ی شناختی:

پس از پایان درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:

1)کلمات هم ریشه را بشناسند.

2)ویژگی این کلمات را بدانند.

 

 

 

اهداف جزئی در حیطه ی روانی حرکتی:

1)کسب توانایی در خواندن کتب مختلف

2) نوشتن متنی کوتاه درباره ی جهان افرینش و موجودات

 

 

 

اهداف جزئی در حیطه ی عاطفی:

1)تقویت علاقه به خواندن مطالب درباره ی افرینش انسان

2)تقویت علاقه و اگاهی نسبت به زندگی اطراف خود

3)با دقت گوش دادن به حرف های معلم

 

ارزشیابی آغازین:

قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود به سوالات زیر پاسخ دهند:

1)منظور از خالق چیست ؟

2)چه کسانی خلقت نامیده میشوند ؟

 

 

اهداف رفتاری ورودی:

قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:

1)نتیجه گیری از درس را اموزش دیده باشند

2)بتوانند نتیجه گیری کنند

3)رو خوانی صحیحی داشته باشند

 

روش های تدریس:

تصویر خوانی-پرسش و پاسخ-همیاری و مشارکت-بحث و گفت و گو-توضیحی.

 

ریوس مطالب:

پنجره های شناخت

 

وسایل مورد نیاز:

کتاب- -کتاب راهنمای معلم-گچ-تابلو.دفترچه

رسانه های مورد نیاز:

-

 

 

تعداد گروه ها و تعداد افراد گروه:

5 گروه 4 نفری

نحوه ی تعامل دانش آموزان:

دانش آموزان باهم و دانش آموزان با معلم

 

 

مدل کلاس:مدل

u

روش گروهبندی:1  دانش اموز قوی، 2 دانش اموز متوسط،1دانش اموز ضعیف

 

 

 

 

 

  زمان

 

نحوه ی انجام فعالیت

 

رسانه هاو

وسایل

 

  روش

  تدریس

 

                  فعالیت های دانش آموزان

 

                      فعالیت های معلم

مراحل

تدریس

 

 

 

 

5

 

 

 

 

   فردی

 

 

 

جواب دادن به سلام و احوا پرسی معلم

قرار گرفتن در سر جای مناسب خود

توجه به گفته های معلم

دقت به کارهای معلم

جواب دادن به حضور غیاب معلم

 

 

سلام و احوال پرسی با دانش آموزان

شروع کلاس با نام ویادو شکر خداوند متعال بخاطر سلامتی و حضور در کلاس

دقت در وضعیت جسمی رو حی و بهداشتی دانش آموزان

نوشتن تاریخ روز کنار تابلو

 

فعالیتهای

قبل از

شروع

درس:

 

 

 

5

 

 

 

      فردی

     و

   گروهی

 

 

 

 

 

 

جواب دادن به سولات معلم

قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان میخواهیم به سوالات زیر پاسخ دهند:

 

پرسیدن چند سوال از درس قبلی و سنجیدن اطلاعات دانش اموزان

 

 

ارزشیابی

آغازین:

 

 

 زمان

نحوه ی انجام فعالیت

 

رسانه ها و وسایل

 

  روش

  تدریس

 

         فعالیت ها دانش آموزان

 

                فعالیت های معلم

 

مراحل تدریس

 

 

 

 

5             

 

 

 

 

 

      فردی   

 

 

 

 بلند شدن بعضی دانش اموزان و جواب دادن

 

 از دانش آموزان خواسته میشود که خوب به محیط اطراف خود دقت کنند و هر چیزی که خداوند افریده و ما انسانها در زندگی روزمره ی خود برای بقای خود به ان احتیاج داریم را نام ببرند

 

.

 

 

 

 

 

ایجاد انگیزه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانش اموزان فعالیت های خواسته شده ی معلم را با دقت و هوشیاری انجام می دهند

 

ابتدا معلم با نام خدا از دانش اموزان میخواهد که کتاب های خوانداری خود را باز کنند و درس دوم ( پنجره های شناخت)را بیاورند

سپس هر دانش اموز به ترتیب شماره ی کلاسی خود سه خط از روی متن درس میخواند و همین عمل یکبار دیگر نیز تکرار میشود تا دانش اموزان بهتر با متن درس اشنا شوند.

و تمیز دیداری انها بهبود بخشد.

در ادامه معلم به گروه ها وقت میدهد که از روی سوالات خود ارزیابی بخوانند و در گروه ها مشورت کرده و جواب انرا به دست بیاورند .

در ادامه معلم قسمت یاد اوری را تدریس میکند و کلمات هم خانواده را برای دانش اموزان توضیح داده و مثال میزند.

سپس از دانش اموزان میخواهد در گروه ها ی خود مشورت کرده و تعدادی کلمات هم خانواده که تا به حال گفته نشده را بنویسند و به او ارائه دهند.

بعد از انجام این کار کارگاه درس پژوهی با همکاری دانش اموزان و نظرات انها تکمیل شده و معلم نظرات غلط و ناقص را اصلاح میکند

در ادامه معلم از دانش اموزان میخواهد یکبار با صدای رسا از روی شعر بخوانند و اگر دانش اموزان مشکلی در معنی ان داشتند معلم رفع ابهام میکند

در اخر هم دانش اموزی از روی بخوان و بیندیش میخواند.

سپس گروه ها با مشورت و همکاری اعضای گروه به سوالات جواب میدهند و جواب های خود را در کلاس بازگو میکنند و به بهترین جواب هر گروه کارت تشویقی داده می شود.  

 

 

 

 

 

ارایه درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشتاری :

تمرین های نوشتاری یک به یک در گروه ها حل میشوند و هربار توسط اعضای گروه به کلاس ارائه می شود و مورد ارزیابی قرار میگیرد.

فعالیت های درس جهت تثبیت یادگیری مفهوم درس مورد نظر اجرا میشود و دستور زبان دانش اموزان تقویت می شود.

قسمت املا برای تقویت دانش اموزان در حیطهی املایی است و مهارت انها را در نوشتن کلمات پیچیده و مشکل و تشدید دار بالا میبرد همچنین دانش اموز میتواند کلمات صحیح را از غلط تمیز دهد.

قسمت نگارش مربوط به تقویت درس انشا و خلاقیت دانش اموز می باشد و قدرت تخیل و خیال پردازی کودک تقویت میشود.

همچنین میتواند قوه ی داستان نویسی دانش اموز را نیز تقویت کند

کارگاه نویسندگی به صورت فردی اجام میشود و دانش اموزان جداگانه مطالب را خوانده و تمرین ها را حل میکنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارایه ی درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

دانش آموزان فعالیت هایی را که معلم از آنها خواسته ب درستی انجام میدهند.

 

دانش آموزان را گروه بندی میکنیم و از انها میخواهیم باهم درباره ی خلاصه درس امروز  باهم گفت و گو کنند

خلاصه ای از درس مورد نظر را نوشته و بعد از پاک نویس کردن در گروه خود یکی از اعضای گروه بلند شود و از روی خلاصه بخواند.

سپس پس از ارائه ی نظرات معلم همراه با بچه ها نتیجه گیری نهایی را انجام میدهد.

 

 

 

 

خلاصه و

نتیجه گیری

 

 

 

 

5

 

 

 

 

دانش آموزان فعالیت هایی را که معلم از آنها خواسته ب درستی انجام میدهند 

 

سپس به صورت فردی و اتفاقی از بعضی از دانش اموزان درمورد درس مورد نظر سوالاتی پرسیده میشود.

از دانش اموز مورد نظر خواسته میشود چند کلمه ی هم خانواده مثال بزند.

 

 

 

ارزشیابی

پایانی

 

 

 

5

 

 

 

 

 دانش آموزان این کارها را انجام می دهند.

 

از دانش اموزان خواسته میشود یکبار از روی درس در منزل بنویسند

کلمات سخت درس را پیدا کرده و از روی ان سه بار بنویسند.

پنج کلمه انتخاب کنند و برای ان سه هم خانواده بنویسند و برای جلسه ی بعد بیاورند.

از روی درس املای شب بنویسند.

شعر را حفظ کنند

 

 

 

 

تعین تکلیف